Bydgoszcz, Gostycyn, Żnin                         509 767 371 (proszę o SMS gdy nie odbieram)                      

USG stawów biodrowych u niemowląt (bioderek) - opis badania

Pierwsze badanie USG bioderek powinno być wykonywane już u noworodków (do 28 dnia życia). Jego celem jest jak najszybsze wykrycie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u małego pacjenta oraz ewentualne wdrożenie leczenia.

Wrodzona dysplazja stawów biodrowych jest jednym z najczęstszych i największych problemów w ortopedii dziecięcej ze względu na późniejsze konsekwencje. Dotyczy ona ok. 5% populacji noworodków, a ok. 2% stanowią wrodzone zwichnięcia stawów biodrowych. Dane te są podobne w różnych publikacjach. Mimo doskonalenia technik badania klinicznego efekty wciąż nie są zadowalające. Dopiero wprowadzenie w 1978 r. przez prof. Grafa badania ultrasonograficznego do diagnostyki stawu biodrowego oraz opracowanie precyzyjnego podziału i zasad leczenia umożliwiło wykrycie nieprawidłowości rozwoju panewki stawowej w pierwszych dniach życia dziecka. Wczesna diagnoza i odpowiednia terapia pozwoliły mu obecnie całkowicie wyeliminować zabiegi operacyjne z powodu leczenia. Metoda ta jest prosta, tania i skuteczna.

Zasady badania są następujące:

  • Badanie USG stawów biodrowych u każdego dziecka w pierwszym tygodniu i w 3 miesiącu życia.
  • W przypadku wykrycia nieprawidłowości: leczenie (zazwyczaj metody ułożeniowe lub orteza) oraz badania kontrolne celem oceny efektów leczenia.

Badanie USG stawów biodrowych jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych u dziecka.

Usg bioderek jak się przygotować?

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.

Przebieg badania

USG bioderek jest całkowicie bezbolesne i trwa zazwyczaj kilka minut.

  1. Analizuję dostarczoną dokumentację medyczną i przeprowadzam wywiad.
  2. Przed przystąpieniem do badania proszę rodziców o rozebranie dziecka (wystarczy zdjęcie pieluszki). W trakcie badania proszę rodziców o asystę celem odpowiedniego ułożenia dziecka na kozetce.
  3. Układamy malucha na boku. Rodzic przytrzymuje główkę i tułów dziecka. Ja natomiast utrzymuję podczas badania staw biodrowy w zgięciu i przywiedzeniu.
  4. Na koniec objaśniam wynik badania oraz w razie potrzeby sugeruję odpowiednie zalecenia oraz informuję o terminie badania kontrolnego.
  5. Każdy pacjent otrzymuje wydruk badania wraz z kluczowymi zdjęciami, wnioskami oraz dalszymi zaleceniami.

Cena badania -> przejdź do cennika

USG bioderek
https://usg-kosicki.pl/wp-content/uploads/2017/05/usg-bioderek-u-niemowlaka-620x413.jpg