Przewlekły ból stawu kolanowego skutecznie wpływa na zmianę naszego stylu życia. Często sprawia, że z tego powodu rezygnujemy z aktywności, a to powoduje, że ta dolegliwość pogłębia się.

Co robić, w przypadku urazu lub powstania bólu stawu kolanowego?

Stawy kolanowe są szczególnie narażone na kontuzje, urazy i infekcje. Bywa, że dolegliwości nie dają o sobie znać natychmiast. Jednak powstanie bólu lub jego nasilanie jest dla nas sygnałem, że występują komplikacje.
W tej sytuacji musimy udać się do lekarza. W innym przypadku możemy doprowadzić do rozwoju choroby i obniżenia naszej sprawności ruchowej.

Aby do tego nie doszło, należy w pierwszej kolejności wykonać badanie USG. Preferujemy badanie USG, ponieważ to badanie pozwoli postawić szybką i skuteczną diagnozę dotyczącą sposobu leczenia.

Oprócz tego pod kontrolą USG można wykonywać wiele zabiegów w warunkach ambulatoryjnych.

Jakich symptomów nie powinniśmy ignorować?

Ból kolana i jego obrzęk, to bez wątpienia objawy schorzenia, wymagające natychmiastowej ingerencji medycznej. Innymi sygnałami, że ten organ jest uszkodzony są:

  • sztywność kolana,
  • uczucie blokowania, „strzelania” w kolanie,
  • nasilające się problemy związane z jego ruchomością.

W tych sytuacjach, zwlekanie z natychmiastową diagnostyką może doprowadzić do niekontrolowanego rozwoju choroby. Wówczas mogą powstać różne komplikacje, jak na przykład stany zapalne, przemieszczenia, itp., a ich stopień zagrożenia jest proporcjonalny do czasu braku reakcji medycznej.

Przyczyny dolegliwości ze strony stawu kolanowego.

Ból kolana może wiązać się z wieloma schorzeniami. Bardzo często jest skutkiem zmian zwyrodnieniowych, uszkodzenia chrząstki stawowej, więzadeł (niestabilność) czy łąkotek.

Ustalenie dokładnej przyczyny dolegliwości, jak wspominałem wcześniej, wymaga badania przy użyciu ultrasonografu.

W trakcie badania prowadzę dokładny wywiad, celem wstępnego ustalenia z Pacjentem, pierwotnej przyczyny dolegliwości. Wspólnie lokalizujemy ból oraz ustalamy nasilenie tego bólu w poszczególnych miejscach i podczas wykonywania różnych czynności.

Po wstępnej ocenie statycznej, proszę Pacjenta o wykonywanie zgięć, wyprostów i rotacji, a sam za pomocą testów manipulacyjnych sprawdzam m. in. stabilność badanego stawu.

Jest to tak zwane badanie dynamiczne, które umożliwia mi uwidocznienie patologicznych zmian wpływających na ruchomość lub ból stawu.

Jak wspomniałem wcześniej, badanie USG daje możliwości przeprowadzenia badania, podczas którego kolano można na bieżąco oglądać i oceniać. Wraz z Pacjentem możemy ustalić, w którym momencie występuje ból, a w którym przestaje. Możemy to obserwować w nieskończenie wielu sytuacjach ruchowych.
Dzięki tak szczegółowemu badaniu, mogę dokonać pełnej i szczegółowej diagnozy oraz ustalić sposób leczenia, określając jego priorytety oraz zaplanować i zastosować terapię, która przyniesie oczekiwane efekty.

Należy dodać, że badanie rentgenowskie daje obraz statyczny, jednoobrazkowy i nie pozwala dokładnie, jak w przypadku USG, obejrzeć i ocenić aktualny stan kolana.

Współczesna medycyna w walce z bólem kolana

Jako lekarz mam do dyspozycji wiele metod leczenia bólu oraz przywrócenia Pacjentom sprawności. W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniej terapii manualnej. W trudniejszych przypadkach, gdy terapia manualna nie przynosi spodziewanych efektów lub gdy Pacjentowi zależy na jak najszybszym powrocie do zdrowia (dotyczy to zazwyczaj sportowców) zalecam równolegle zastosowanie terapii manualnej oraz jednego z zabiegów m. in.:

W niektórych przypadkach niezbędne staje się jednak leczenie chirurgiczne.
Czy należy się go obawiać? Nie. Lekarze mogą dziś korzystać z tak cennego wsparcia, jakim jest artroskopia. Dzięki temu można przeprowadzić mniej inwazyjny zabieg, po którym pacjent szybciej wraca do dobrej formy. Takie leczenie często bywa stosowane w przypadku zerwania więzadeł czy uszkodzenia łąkotki.
Poważniejsze operacje w przypadku znacznie nasilonych zmian zwyrodnieniowych wymagają wszczepienia sztucznego stawu kolanowego.

Bezcenna profilaktyka: jak w porę zadbać o kolana?

Bez względu na to, jakimi osiągnięciami może się pochwalić współczesna medycyna, musimy pamiętać o jednym: lepiej zapobiegać niż leczyć.
Warto, zatem w porę podjąć te działania, które pomagają ograniczyć ryzyko powstawania schorzeń kolana.
Na czym opiera się ta profilaktyka?
Dobrze dobrane obuwie, troska o utrzymanie prawidłowej masy ciała, niezbyt forsowne, za to systematyczne ćwiczenia – oto podstawowe zasady profilaktyki, do których warto zacząć się stosować możliwie jak najwcześniej.
Warto tego przestrzegać i pamiętać, że nawet delikatny ból kolana (było o tym na początku) może sygnalizować początkową fazę poważnych schorzeń związanych ze stawem kolanowym. Nasilanie się bólu może prowadzić do kłopotów z poruszaniem się i bardzo utrudniać nam życie.
Zatem pamiętajmy, że należy przede wszystkim uważać, aby nie doprowadzić do urazu kolana, a gdy tak się stanie, obowiązkowo udać się do lekarza, aby należycie zdiagnozował uraz i niezwłocznie zastosował leczenie.
Tylko takie podejście spowoduje, że kolano, jako ważny narząd ruchu będzie służył długo i zapewniał nam komfort życia.

Linki