W przeszłości chorobę zwyrodnieniową stawów postrzegano jedynie jako wynik naturalnego procesu starzenia się oraz mechanicznego ścierania się powierzchni stawowych.

Obecnie wiemy, że choroba zwyrodnieniowa może występować również u osób młodych głównie z powodu:

  • nadmiernego przeciążenia stawu,
  • obniżenia jakości elementów tworzących staw (mikrourazy, kontuzje czy też predyspozycje genetyczne).

Charakterystyczną cechą dla choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból. Cechą charakterystyczną bólu w chorobie zwyrodnieniowej jest największe nasilenie dolegliwości podczas pierwszych ruchów, bezpośrednio po okresie odpoczynku. Po uruchomieniu bolącego stawu ból zmniejsza się a w przypadkach mniej zaawansowanych nawet ustępuje.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów

Ból może być wywołany przez zmiany w wielu strukturach: okostnej, podchrzęstnej warstwie kości, błonie maziowej, więzadłach, przyczepach ścięgnistych i mięśniach. Wykazano, że objawy bólowe mogą być związane z wnikaniem włókien nerwowych przechodzących z podchrzęstnej warstwy kości do zwapniałej chrząstki oraz tzw. osteofitów, które są patologicznymi wyroślami kostnymi powstającymi głównie na krawędziach kostnych stawu. Choroba zwyrodnieniowa stawów została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną.

Najczęstsze przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów:

   • powtarzające się urazy stawów,
   • predyspozycje genetyczne,
   • wady wrodzone,
   • dysplazja stawu biodrowego,
   • praca wykonywana przez wiele godzin w ciągu dnia w niedogodnych pozycjach np. stojącej, siedzącej, pochylonej czy kucznej oraz wymagająca stale powtarzających się schematów ruchowych (np. sprzedawca, pracownik biurowy, praca przy taśmie, w budownictwie itp.).

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

Wśród niechirurgicznych metod leczenia najbardziej skuteczną i uznaną na świecie jest dostawowe podanie kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w ludzkim ciele. Jest istotnym składnikiem macierzy międzykomórkowej oraz strukturalnym elementem chrząstki i płynu maziowego, który działa jako środek poślizgowy, filtrujący, amortyzujący wstrząsy i stymulujący metabolizm.

Zabieg dostawowego podania kwasu hialuronowego ma na celu zwiększenie lepkości mazi stawowej (lepsze „smarowanie” stawu), poprawia ruchomość stawu, działa ochronnie i regenerująco na chrząstkę stawową. W celu uzyskania najlepszego efektu leczenia, preparat powinno się podawać w ściśle określoną lokalizację w zależności od leczonego stawu i typu zmian. Osiągnięcie takiej precyzji uzyskuje się poprzez podawanie leku pod kontrolą USG.

Terapia jest skuteczna w przypadku leczenia:

   • choroby zwyrodnieniowej stawów,
   • kontuzji sportowych
   • zmian przeciążeniowych

Należy podkreślić, że kwas hialuronowy nie jest typowym środkiem przeciwbólowym.

Rutynowo stosowane leki przeciwbólowe działają głównie objawowo = znieczulająco. Mało tego: leki przeciwbólowe mogą powodować mnóstwo objawów niepożądanych, a nawet szkodzić pacjentowi. Natomiast po podaniu kwasu hialuronowego ból całkowicie zanika lub ulega znacznemu zmniejszeniu dzięki temu, że kwas hialuronowy w odróżnieniu od leków przeciwbólowych usuwa przyczynę bólu. Mało tego: kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny bez względu na inne choroby współistniejące u danego pacjenta i nie koliduje z żadnymi lekami, które pacjent przyjmuje. Inaczej mówiąc: w przypadku kwasu hialuronowego mamy do czynienia z całkowicie bezpiecznym usuwaniem przyczyny bólu polegającej na skutecznej regeneracji uszkodzonych struktur stawu. Podawanie kwasu hialuronowego jest niemal bezbolesne (drobne ukłucie). Jednak na specjalne życzenie pacjenta przed podaniem leku stosuję miejscowe znieczulenie Zaraz po zabiegu pacjent może przystąpić do wykonywania codziennych czynności.

Opis zabiegu iniekcji kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy – gdzie kupić?

Preparaty kwasu hialuronowego są dostępne w aptece bez recepty. Ich cena waha się między 90 a 550 zł i jest ona faktycznie adekwatna do jakości oraz skuteczności.
W moim gabinecie, ze względu na wysoki wskaźnik skuteczności stosuję produkowany w Szwecji preparat o nazwie Viscoplus Gel.