To naprawdę działa!! PRP czyli osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z próbki krwi pacjenta to doskonałe remedium na szybkie i skuteczne leczenie kontuzji sportowych oraz wielu innych schorzeń narządu ruchu.

 

Jestem, żywym tego przykładem. Tydzień temu po 2-dniowej wspinaczce doznałem kontuzji (naciągnięcia ścięgien obu mięśni dwugłowych ramienia). Przeforsowałem się po długiej przerwie. Pod koniec ostatniego niedzielnego treningu (27 marca) miałem duży kłopot ze zginaniem prawego łokcia i musiałem zrezygnować z dalszej zabawy. Pod wieczór dolegliwości znacznie nasiliły się, więc postanowiłem skorzystać metody PRP. Pobrałem sobie 2 próbki krwi uzyskując po odwirowaniu łącznie 6 ml osocza. Podałem po 3 ml do obu naciągniętych ścięgien. Na drugi dzień ból nasilił się co jest typowym objawem na początku terapii. Po 3 dniach ból ścięgien zupełnie ustąpił. Trzeba zaznaczyć, że nie stosowałem żadnych maści ani leków p/bólowych ponieważ zmniejszają one skuteczność terapii PRP.

Nie byłem jednak pewien czy kontuzja nie odezwie się ponownie po zaledwie tygodniowej przerwie w wspinaczce.

Wspinałem się wczoraj, dzisiaj i …. nic się dzieje. Zupełnie bez żadnych dolegliwości podczas podciągania się czy zwisu na jednej ręce.

Jako lekarz nie jestem zwolennikiem zbyt szybkiego powrotu do pełnego treningu po kontuzji.

Jednak mając takie narzędzie w ręku jak PRP na własnym przykładzie potwierdzam, że jest to możliwe i gorąco polecam tę metodę zwłaszcza osobom, które muszą szybko wrócić na tzw „boisko” lub w sytuacji gdy konwencjonalne leczenie narządu ruchu nie daje pożądanych efektów.

Oczywiście przed podaniem PRP wymagana jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu ponieważ nie wszystkie typy schorzeń można leczyć w ten sposób oraz jest kilka przeciwwskazań (np. współistniejące choroby autoimmunologiczne czy ciąża).

Pozdrawiam i zapraszam do „Twojego Gabinetu USG”!